A balloon contains 300 m3 of hydrogen. If the mass of balloon without hydrogen is 40 kg. Its net lifting ability is (density of hydrogen=0.09 kg/m3 ) (Density of air=1.3 kg/m3 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
590 kg.wt
b
323 kg.wt
c
70 kg.wt
d
36 kg.wt
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
MH=dH.VH=0.09×300=27kg F(↓)=MH g+Mbg Fnet=40+27=67 kg.wt FH(↑)=Vda.g=300×1.3×gN=390kg wt∴ Net lifting force =390–67=323 kg wt