A balloon contains 500 m3 of hydrogen. If the mass of the balloon without hydrogen is 30kg.Its net lifting ability is (Density of hydrogen=0.09 kg/m3, Density of air=1.3 kg/m3 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
375 kgwt
b
475 kgwt
c
575 kgwt
d
675 kgwt
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mH=vHdH=500×0.09=45kg Total weight =(mB+mH)g=(30+45)g=75kgwtBuoyancy force on balloon =v dairg =500×1.3×g=650=650kgwtNet lifting ability=650–75=575 kgwt