A balloon of mass 10 kg is descending at a constant acceleration of 1 m/s2 .When a mass m is released from the balloon, its starts rising with acceleration 2 m/s2. Assuming that volume of the balloon remains unchanged and g=10 m/s2, value of m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.75 kg
b
2.5 kg
c
0.75 kg
d
3.5 kg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If B be the buoyant force acting on the balloon, then 10×10−B=10×1⇒B=90NAlso, B−(10−m)×10=(10−m)×2⇒10−m=9012⇒m=2.5 kg