A balloon rises from rest on the ground with constant acceleration 1.25 m s-2. A stone is dropped when the balloon has risen to a height of 40 m. Find the time ( in sec) taken by the stone to reach the ground.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
h=12at2⇒t=2ha=2×40×810=8sVelocity after 8 s, v=0+1.25×8=10ms−140=−10t+1210t210t2-2×10t-2×40=0t2−2t−8=0t−4t+2t−8=0t=4s