balloon rises from rest with a constant acceleration g/8. A stone is released from it when it has risen to height h. The time taken by the stone to reach the ground is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4hg
b
2hg
c
2hg
d
gh
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The velocity of balloon at height h, v=2g8hWhen the stone is released from this balloon, it will go upward with velocity v=gh2 (same as that of balloon). In this condition, time taken by stone to reach the ground ist=vg1+1+2ghv2=gh/2g1+1+2ghgh/4=2ghg=2hg