a balloon is rising vertically up with a velocity of 29ms−1 . A stone dropped from it and it reaches the ground in 10s . The height of the balloon when the stone was dropped from it is (g=9.8ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400m
b
150m
c
100m
d
200m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Taking vertical downward motion of the stone released from the balloon going up, we have u=−29m/s;a=9.8m/s2,t=10 and s=? Nows=ut+12at2 =−29×10+12×9.8×102 =−290+490=200m