A balloon is rising vertically up with a velocity of 29ms−1. A stone is dropped from it and it reaches the ground in 10 seconds. The height of the balloon when the stone was dropped from it is g=9.8ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100m
b
200m
c
400m
d
150m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=+29 m/s, t=10 let h be the height a =-9.8 m/s2; s=-h Using s= ut +12at2⇒−h 29(10)+12(−9.8)×50⇒−h=290−490
A balloon is rising vertically up with a velocity of 29ms−1. A stone is dropped from it and it reaches the ground in 10 seconds. The height of the balloon when the stone was dropped from it is g=9.8ms-2