A balloon starting from rest ascends vertically with uniform acceleration to a height of 100 m in 10 s. The force on the bottom of the balloon by a mass of 50 kg is (Take, g = 10 ms-2) [EAMCET 2013]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 N
b
300 N
c
600 N
d
400 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, h = 100 m and t = 10 sFrom second equation of motion, h = 12at2⇒ a=2ht2=2×100(10)2=2 ms-2Now, F=m(g+a)=50(10+2)=600 N