A balloon is tied to a block. The mass of the block is 2 kg. The tension of the string between the balloon and the block is 30 N. Due to the wind, the string has an angle θ relative to the vertical direction, cosθ = 4/5 and sinθ = 3/5. Assume the acceleration of gravity is g = 10 m/s2. Also assume the block is small so the force on the block from the wind can be ignored. Then the y-component and the y-component of the acceleration a of the block.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9m/s2,2m/s2
b
9m/s2,12m/s2
c
18m/s2,2m/s2
d
18m/s2,12m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnitude of the force (from the string) is T=30 NThe x-component =Tsinθ=30×3/5=18NThey-component =Tcosθ=30×4/5=24NThe total force on the block is:The x-component = 18 NThe y-component =24−mg=24−20=4NThe x-component of the acceleration =18N/2kg=9m/s2The y-component of the acceleration =4N/2kg=2m/s2
A balloon is tied to a block. The mass of the block is 2 kg. The tension of the string between the balloon and the block is 30 N. Due to the wind, the string has an angle θ relative to the vertical direction, cosθ = 4/5 and sinθ = 3/5. Assume the acceleration of gravity is g = 10 m/s2. Also assume the block is small so the force on the block from the wind can be ignored. Then the y-component and the y-component of the acceleration a of the block.