Balls are thrown vertically upward in such a way that the next ball in thrown when the previous one is at the maximum height. If the maximum height is 5-m, the number of balls thrown per minute will be (take g =10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40
b
50
c
60
d
120
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The time taken by each ball to reach upto the heights pointt=2hg=2×510=1secTime interval between two balls = 1 secSo, the number of balls thrown per minute = 1. x 60 = 60