Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Balls A and B are released from rest from roof of a building at t = 0 and t = 2 s, respectively. The ball A strikes with ground and comes back with same speed. After some time, both balls A and B meet with each other at a height of 55 m from the ground. If the height of building is 60n metre, then the value of n is ___________.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If they meet at t=t0. ∴ h−55=12gt0−22  (for ball B)      .........(i)where, h is height of the building. The velocity of each ball at the meeting point is v0.∴ v0=gt0−2Let the time taken by ball A to go from meeting point ground is t1∴ t0=t0−2+2t1 Or t1=1s∴ 55=v0t1+12gt12 Or  55=gt0−2t1+12gt12 Or  5.5=t0−2t1+t122=t0−2+12 Or  5=t0−2∴    t0=7s∵     h−55=12gt0−22 Or     h−55=5(7−2)2=125∴     h=55+125=180m=60 nm∴     n=3
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring