A bar magnet of 10cm long is kept with its N-pole pointing north. A neutral point is formed at a distance of 15cm from each pole. Given the horizontal component of earth’s field is 0.4G, the pole strength of the magnet is……. A-m
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.35 AM.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2l=10cm l=5cm=5×10-2m from centre of magnet to point=OP=d=152-52cm =200×10-2m BH=μo4πMd2+l232 0.4×10-4=10-7M200×10-22+5×10-2232 we get M=1.35Am