A bar magnet has coercivity of 4×103 A/m . It is desired to demagnetize it by inserting it inside a solenoid 12cm long having 60 turns. What current ( in A ) should be sent through the solenoid ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given H=4×103 A/m N=60 Formula H=NiL ⇒i=HLN=4×103×0.1260=8A