A bar magnet has a length of 8 cm. The magnet field at a point at a distance 3 cm from the center in the broadside on position (equatorial) is formed to be 4×10−6T. Find the pole strength of the magnet.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.25×10−2Am
b
125×10−5Am
c
62.5×10−4Am
d
125×10−4Am
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic field at the broad side on position (equatorial point).B=μ04πMd2+l23/2 [M=2ml where m = pole strength]Given : 2l=8 cm⇒l=4 cm ; d=3 cm ; B=4×10−6T∴4×10−6=10−7(m×2l)9×10−4+16×10−43/2 ⇒m=6.25×10−2 Am .