A bar magnet has a magnetic moment of 200 Am2. The magnet is suspended in a magnetic field of 0.50 NA−1m−1 . The torque required to rotate the magnet from its equilibrium position through an angle of 300 will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 N-m
b
303 N-m
c
60 N-m
d
603 N-m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Torque experienced by a magnet suspended in an uniform magnetic field is given by τ=MBsinθ Given : M=200Am2; B=0.50 NA−1m−1 & θ=300 ⇒τ=200×0.50×sin30 ⇒τ=50 N−m.