A bar magnet of length 10 cm and pole strength 20 A-m is deflected through 30o from the magnetic meridian. If earth's horizontal component field is 3204πA/m. The moment of the deflecting couple is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
160 x10-7 Nm
b
320π x107 Nm
c
320 x10-7 Nm
d
160π x10-7 Nm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
B=μ0H=4π x 10-7 x 3204πτ=MB sinθ=20 x 10-1 x 320 x 10-7 x 12=320 x 10-7 Nm