A bar magnet made of steel has a magnetic moment of 1.2 Am2 and a mass of 4.0×10−3kg . If the density of steel is 12.0×103kg/m3. The intensity of magnetization of the magnet is __×106Am-1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The volume of the bar magnet V=massdensity=4×10−312×103=13×10−6m3The intensity of magnetization is∴I=MV=1.2Am213×10−6m3=1.2×3×106A/m=3.6×106 ⇒I=3.6×106A/m−1