A bar magnet made of steel has a magnetic moment of 5 Am2 and a mass of 40 gm. If the density of steel is 8×103 kg/m3. The intensity of magnetization of the magnet is ___ ×104 A/m
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 100.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The volume of the bar magnet is V=massdensity=40×10−38×103=0.5×10−5 m3The intensity of magnetization is I=MV=50.5×10−5=10×105=106 A/m∴ x×104=106 x=102=100.
A bar magnet made of steel has a magnetic moment of 5 Am2 and a mass of 40 gm. If the density of steel is 8×103 kg/m3. The intensity of magnetization of the magnet is ___ ×104 A/m