A bar magnet of magnetic moment 2.0 J/T lies aligned with the direction of uniform magnetic field of 0.25 T. What is the amount of work required to turn the magnet so as to align its magnetic moment normal to the field direction ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 J
b
1.0 J
c
1.5 J
d
2.0 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that potential energy of a bar magnet with its magnetic moment M inclined at an angle O with magnetic field B isU=−MBcosθ∴U0=−MBcos0=−MBU90=−MBcos90=0So, work done=U90−U0=0−(−MB)=MB=2⋅0×0⋅25=0⋅5J