A bar magnet when placed at an angle of 300 to the direction of magnetic field induction of 5×10–5 T, experiences a moment of couple 2.5 × 10–6 N–m. If the length of the magnet is 5 cm its pole strength is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
M=τBsinθ=2.5 x 10-65 x 10-5 x 12=5 x 10-65 x 10-5=10-1m=M2l=10-15 x 10-2=2 Am