A bar magnet when placed at an angle of 30o to the direction of magnetic field induction of 5 x 10-4 T, experiences a moment of couple 25 x 10-6 Nm. If the length of the magnet is 5 cm, its pole strength is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 x 10-2 Am
b
5 x 10-2 Am
c
2 A m
d
5 A m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, τ=MBsinθ∴M=τBsinθ=25×10−65×10−4×(1/2)=10×10−2Am2 Now m=ML=10×10−20⋅05=2Am