A bar magnets of length 1 cm has point A & B along its axis at distances of 12 cm & 24 cm on the opposite sides. Ratio of magnetic fields at these points will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8
b
122
c
3
d
4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a short bar magnet at a point along its axial point, B=μ04π.2Mr3∴B1B2=r2r13=24123=23=8 .