A barometer is constructed using a liquid (density = 760 kg/m3). What would be the height of the liquid column, when a mercury barometer reads 76 cm? (density of mercury = 13600 kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.76 m
b
1.36 m
c
13.6 m
d
136 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pressure, P = hdgReading of mercury barometer, h = 76 cmReading of liquid barometer = h'h′dℓg=hdhggh′=76×13600760=1360cm=13.6m