A batsman deflects a ball by an angle of 600 without changing its initial speed of 20 ms–1. what is the impulse imparted to the ball if its mass is 0.15 kg?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 N-S
b
6 N-S
c
3 N-S
d
1 N-S
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnitude of change of momentum= 2psinθ/2 = 2mvsinθ/2 Impulse = change in momentum= 2 x 0.15 x 20 x sin300=3 N-S