A batsman hits back a ball straight in the direction of the bowler without changing its initial speed of 12 ms-1.If the mass of the ball is 0.15 kg, the impulse imparted to the ball is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 Ns
b
3.6 Ns
c
7.2 Ns
d
10.2 Ns
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Change in momentum =mΔvGiven,m = 0.15 kg,Δp=0.15×12-(-0.15×12)Δp=3.6 N sIn the direction from the batsman to the bowler.