A battery of emf ε0 = 12 V is connected across a 4 m long uniform wire having resistance 4 Ω/m. The cells of small emfs ε1 = 2 V and ε2 = 2 V having internal resistance 2 Ω and 6 Ω, respectively, are connected as shown in the figure. If galvanometer shows no deflection at the point N, the distance of point N from the point A is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16 m
b
13 m
c
25 cm
d
50 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential gradient,x=128+16 × 4 = 2 V m−1Effective emf of E1 and E2E= E1r1 − E2r21/r1 + 1/r2= 12 voltBalancing length = 12 12 = 14 m=25 cm