A battery of 3.0 V is connected to a resistor dissipating 0.5 W of power. If the terminal voltage of the battery is 2.5 V, the power dissipated within the internal resistance is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.072 W
b
0.50 W
c
0.125 W
d
0.10 W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, ε=3 VTerminal potential difference = 2.5 V The same potential difference is across external load "R"=VR=2.5 VSo i=PRVR=0.52.5=0.2 ASo power supplied =ε i=30.2=0.6 WHence power dissipated in r=0.6−0.5=0.1 W