A bead of mass 12kg starts from rest from A to move in a vertical plane along a smooth fixed quarter ring of radius 5m, under a force F=5 N. The speed of bead is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 m/s
b
5 m/s
c
14.14 m/s
d
25 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given mass of bead m=12kg Radius of ring R=5 mForce F=5 NThe speed of bead v=?According work-energy theorem.Work done = change in kinetic energyW=ΔKE=12mv2−12mu2 (∵u=0)⇒F×R+mgR=12mv2−0 (∵g=0)⇒12×12v2=5×5+12×10×5⇒14v2=25+25⇒v2=50×4=200⇒v=200=102=14.14 m/s