A beam of electromagnetic radiation of intensity 6.4×10−5 W/cm2 is comprised of wavelength, λ=310 nm. It falls normally on a metal(work function φ=2eV ) of surface area 1cm2. If one in 103photons ejects an electron, total number of electrons ejected in 1s is 10x (hc = 1240 eVnm, 1eV = 1.6 ×10-19J) , then x is _____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0011.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power incident P=I×An = no. of photons incident / second ∴nEph=IA ⇒ n=IAEph ⇒n=IAhcλ=6.4×10−5×11240310×1.6×10−19⇒n=10+14 photons per secondSince efficiency =10−3No. of electrons emitted =10+11 per second.⇒x=11 .