A beam of electrons of energy E scatters from a target having atomic spacing of 1A0. The first maximum intensity occurs at θ=600. Then Ein eV is _______(Planck constant h=6.64×10−34Js,1eV=1.6×10−19J,electron mass m=9.1×10−31kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0050.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Bragg's Condition for diffraction2dsinθ=nλFor first maxima, n=1⇒2d× sin600=λ⇒d3=λ⇒λ=3A0Now, λ=h2mE ⇒E=h22mλ2=6.64×10−3422×9.1×10−31×3×10−102 ⇒E=0.8×10−17J ⇒E=0.8×10−171.6×10−19=50 eV