A beam of light consisting of two wavelengths 4500 A0 and 7500 A0 is used to obtain interference fringes in Young’s double slit experiment. The distance between the slits is 1 mm and the distance between the plane of the slits and the screen is 120cm. What is the minimum distance (in mm) between two successive regions of complete darkness on the screen ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0002.70.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the nth dark fringe of wavelength λn and the mth dark fringe of wavelength λm coincide at a distance y from the centre of the screen, then y=n−12λnDd=m−12λmDd.....(1) At this position there is complete darkness on the screen eq. (1) gives : n−12m−12=λmλn=7500A04500A0=53 Which gives m=6n+210=3n+15...(2) Integral values of n and m which satisfy eq. (2) are n = 3, m = 2, n =8, m = 5 and so on. Let n1=3 be the centre of the screen of the first and n2=8 the second regions of darkness are given by : y1=n1−12λnDd and y2=n2−12λnDd ∴Δy=y2−y1=(n2−n1)×λnDd = (8−3)×4500×10−10×1.21×10−3=2.7×10−3m=2.7mm