A beam of light consisting of wavelengths 6000 A° and 4500 A° is used in a YDSE with D = 1 m and d = 1 mm Find the least distance from the central maxima, where bright fringes due to the two wavelengths coincide.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.9 mm
b
1.2 mm
c
1.8 mm
d
1.4 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
β1=λ1Dd=6000×10−10×110−3=0.6mmβ2=λ2Dd=0.45mmLet n1th maxima of λ1 and n2th maxima of λ2 coincide at a position y. then, y=n1β1=n2β2=LCM of β1 and β2 ⇒ y = LCM of 0.6 mm and 0.45 mm y = 1.8 mmAt this point 3 rd maxima for 6000A∘&4 th maxima for 4500 Ao coincide