A beam of light of intensity 12 watt /cm2 is incident on a totally reflecting plane mirror of area 1.5 cm2, then the force acting on the mirror is p×10−7N. Find the value of p.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pressure of light on totally reflecting surfaceP=2IC (C= velocity of light ) P=FA=2IC ⇒F=2IAC=2×12×1.5×10−410−4×3×108 =8×15×10−810=12×10−8=1.2×10−7N