A beam of light travelling along x-axis is described by the electric field EY=(600Vm−1)sinω(t−xc), then the maximum magnetic force on a charge q=2e moving along y-axis with a speed of 3×107m/s is (where e=1.6×10−19 C)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.92×10−16N
b
1.92×10−17N
c
1.6×10−16N
d
1.6×10−17N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Amplitude of magnetic field is B0=E0C=6003×108=2×10−6T( from the given equation, E0=600V/m)Maximum magnetic force is F=qvB0=2evB0 ⇒F=2×1.6×10−19×3×107×2×10−6 ⇒F=1.92×10−17N