A beam of light travelling along x-axis is described by the electric field EY=(300Vm−1)sinω(t−xC). Calculate the maximum magnetic force on a charge q=4e, moving along y-axis with a speed of 2×107m/s is (where e=1.6×10−19C )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.64×10−16N
b
1.28×10−17N
c
0.32×10−16N
d
0.32×10−17N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Amplitude of magnetic field is B0=E0C=3003×108=1×10−6T( From the given equation E0=300V/m)Maximum magnetic force isFm=qVB0=4eVB0 ⇒Fm=4×1.6×10−19×2×107×1×10−6⇒Fm=12.8×10−18 ⇒ Fm=1.28×10−17N
A beam of light travelling along x-axis is described by the electric field EY=(300Vm−1)sinω(t−xC). Calculate the maximum magnetic force on a charge q=4e, moving along y-axis with a speed of 2×107m/s is (where e=1.6×10−19C )