A beam of light travelling along x-axis described by the magnetic field, Bz=5×10−10sinw(t−Xc)T . Calculate the maximum magnetic force on alpha particle, moving along y-axis with a speed of 3×107m/s. Charge on electron is 1.6×10−19C.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.80N
b
4.80×10−10N
c
48×10−22N
d
48×10−10N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force on the alpha particle due to magnetic field is F=qvB sin(90o) Given : Bz=5×10−10sinw(t−xc)T Comparing with Bz=Bosinw(t−xc)T ∴Bo=5×10−10T Hence, F = qvB [Charge on alpha particle = +2e] ⇒F=2×1.6×10−19×3×107×5×10−10 ⇒F=48×10−22N