A beam of light of wavelength 500 nm from a distant source falls on a single slit 2.00 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 4 m away. Then distance between the first dark fringes on either side of the central fringe is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 mm
b
2 mm
c
3.6 mm
d
2.4 mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ=500 nm=500×10−9 m Source distance a=2 mm=2×10−3 m Distance of the screen D=4 m β=λDa =5×10−7×42×10−3=1mm ∴ y=2β=2 mm