A beam of light of wavelength 600 nm from a distant source falls on a single slit 1 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2 m away. The distance between the first dark fringes on either side of the central bright fringe is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 cm
b
1.2 mm
c
2.4 cm
d
2.4 mm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, λ=600 nm=6×10−7m a=1mm=10−3 m, D=2 mDistance between the first dark fringes on either side of central bright fringe = width of central maximum =2λDa=2×6×10−7×210−3=24×10−4 m=2.4mm