A beam of light of wavelength 600nm from a distant source falls on a single slit 1.0mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2m away. What is the width of central maximum?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The distance of 1st minimum from centre of primary maximum isy1=λDd=6×10−7×21×10−3=1.2 mmwidth of central maximum w=2y1=2.4 mm