A beam of plane polarized light falls normally on a polarizer of cross sectional area 3×10−4m2. Flux of energy of incident ray in 10-3 W. The polarizer rotates with an angular frequency of 31.4 rad/sec. The energy of light passing through the polarizer per revolution will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−4 Joule
b
10−3 Joule
c
10−2 Joule
d
10−1 Joule
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using Malus law, I=I0cos2θAs here polariser is rotating i.e. all the values of q are possible. Iav=12π∫0 2πI dθ=12π∫ 0 2πI0cos2θ dθOn integration we get Iav=I02where I0=EnergyArea × Time=PA=10−33×10−4=103Wattm2\ Iav=12×103=53 Wattand Time period T=2πω=2×3.1431.4=15sec\ Energy of light passing through the polariser per revolution =Iav×Area×T=53×3×10−4×15=10−4 J.