A beam of unpolarized light having flux 10-3 W falls normally on a polarizer of cross-sectional area 3×10-4 m2. The polarizer rotates with an angular frequency of 31.4 rads-1. The energy of light passing through the polarizer per revolution will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−4J
b
10−3J
c
10−2J
d
10−1J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, ω=31.4rads−1∴Time period of revolution, T=2πω=2×3.1431.4=0.2sEnergy transmitted/revolution, =(IA)T=I02AT=ϕ0T2=10−3×0.22=10−4J