A bent tube is lowered into a water stream as shown in fig. The velocity of the stream relative to the tube is equal to v = 2.5 m/s. The closed upper end of the tube located at the height h0 = 12 cm has a small orifice. To what height ‘h’ will the water jet rise after coming out of orifice?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 m
b
0.44 m
c
0.2 m
d
0.55 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let H is the depth of horizontal part of tube from top level of stream. Applying Bernoulli’s theorem from entrance of liquid into the tube upto the highest point of water jet, (P0+Hρg)+12ρv2+O= P0+O+ρg(H+h0+h) ⇒v2=2g(h0+h) ⇒h=v22g−h0 =(2.5)22×9.8−0.12 =0.2m