A billiard ball (of radius R), initially at rest is given a sharp impulse by a cue. The cue is held horizontally at a distance h above the central line as shown in figure. The ball leaves the cue with a speed Vo. It rolls and slides while moving forward and eventually acquires a final speed of 9/7 V0. If R = 5.0 cm then find the value of h in cm.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let v0 be the linear velocity and ω0 be the angular velocity imparted.linear impulse =J=mv0Angular impulse about centre O =J⋅h=Iω0h=2/5mR2ω0mv0⇒v0=2R2ω05h ………(i)As linear velocity increases to 9/7 v0, friction must be in forward direction and hence it opposes angular motion. For linear motion: friction (μmg) increases the velocity. Hence,μmg=ma⇒a=μgLet t be the time when rolling starts.For rotation: frictional torque (μmgR) opposes rotation and hence decreases ω.α=−μmgRI ⇒ω=ω0−μmgR25mR2t⇒ωR=ω0R-52μgt ⇒v=ω0R-52μgt ⇒μgt = 25ω0R-25.9v07..........ii given v=9v07After time t, V=97v0=RωAlso v=v0+ μgt⇒9v07=v0 + μgt .........iiiCombining all the equations, we get97v0−v0=ω02R5-259v07 ⇒ω0R=2v0 From i, h =25Rv0×2v0 = 45R = 45×5 cm =4 cm (eliminating μgt)