A black body radiates maximum power at a temperature of 5760 K. Then energy of photon emitted by the black body at maximum intensity is (Wien's constant is 0.288 K-cm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λmT=0.288 ⇒λm=0.288 5760cm=0.00005 cm=5000 Ao∴Energy of photon =hCλ=124005000 eV=2.480 eV
A black body radiates maximum power at a temperature of 5760 K. Then energy of photon emitted by the black body at maximum intensity is (Wien's constant is 0.288 K-cm)