A black body is at a temperature of 5760 K. The energy of radiation emitted by the body at wavelength 250 nm is U1, at wavelength 500 nm is U2 and that at 1000 nm is U3. Wien's constant, b = 2.88 X 106 nmK. Which of the following is correct?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
U3 = 0
b
U1 > U2
c
U2 > U1
d
U1 = 0
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, temperature, T1 = 5760 KSince, it is given that energy of radiation emitted by the body at wavelength 250 nm is U1, at wavelength 500 nm is U2 and that at 1000 nm is U3. ∵ According to Wien's law, we getλmT=bwhere, b = Wien's constant = 2.88 x 106 nmK⇒λm=bT⇒λm=288×106nmK5760K⇒λm=500nm∵λm= wavelength corresponding to maximum energy, so U2 >U1.
A black body is at a temperature of 5760 K. The energy of radiation emitted by the body at wavelength 250 nm is U1, at wavelength 500 nm is U2 and that at 1000 nm is U3. Wien's constant, b = 2.88 X 106 nmK. Which of the following is correct?