A black body is at a temperature of 2880 K. The energy of radiation emitted by this body with wavelength 499 nm and 500 nm is U1, between 999 nm and 1000 nm is U2 and between 1499 nm and 1500 nm is U3. The Wien's constant b = 2.88 x 106 nm K. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
U1=0
b
U3=0
c
U1>U2
d
U2>U1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Wien's displacement law, λmT=b or λm=b/T∴ λm=2.88×106nm2880K=1000nm. This shows that U2 is maximum.Further, black body spectrum is continuous. Hence, finite radiant energy is emitted at all wavelengths, i e ,U1≠0 and U3≠0Thus, U2>U1.