A black body is at a temperature of 2800 K. The energy of radiation emitted by this object with wavelength between 499 nm and 500 nm is U1 , between 999 nm and 1000 nm is U2 and between 1499 nm and 1500 nm is U3 . The Wien’s constant b = 2.80 x 106nm K. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
U1 = 0
b
U3 = 0
c
U1 > U2
d
U2 > U1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For any temperature the energy is maximum in the middle range of wavelength. So, the energy is maximum for wavelength 1000 nm.