A black body with surface area 0.001 m2 is heated up to a temperature 400 K and is suspended in a room temperature 300 K .The initial rate of loss of heat from the body to room is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 W
b
1 W
c
0.1 W
d
0.5 W
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The rate of heat emission, u=σAT4At room temperature, the rate of absorption is u0=σAT04The net rate of heat loss, u−u0=σAT4−T04Given, A=0.001m2T=400K and T0=300KThus, u−u0=5.67×10−8×0.001×(400)4−(300)4=0.99W≈1W