A black hole is an object whose gravitational field is so strong that even light cannot escape from it. To what approximate radius would earth (mass = 5.98 x 1024 kg) have to be compressed to be a black hole
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10-9 m
b
10-6 m
c
10-2 m
d
100 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Escape velocity v=2GMR=c= speed of light⇒R=2GMc2=2×6.6×10−11×5.98×10243×1082m= 10-2 m