The blades of a wndmill sweeps out a circle of area 'A'. If the wind flows at a velocity 'v' perpendicular to the circle (denisity of air = ) A) the mass of the air passing through it in time 't' is AVt B) the kinetic energy of the air is C) If the windmill converts 25% of the wind energy into electrical energy and then the electrical power produced is 4.5 kw
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
A, B are true, C is false
b
A, B, C are false
c
A false, B & C are true
d
A, B, C are true
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Q = rate of volume flowm = rate of mass flow = ρQ = ρAVRate of generation of K.E. = 1/2 mV2 = 1/2 ρAv3.Total kinetic energy delivered to the air in time t = 1/2 ρ Av3 . t.Power = η x 1/2 ρ AV3= 0.25 x 1/2 x 1.2 x 30 x (36 x 5/18)3 W= 4.5 KW